Üdvözöljük a DAKSZ honlapján!

"Minden szakszervezet létezése és súlya is csak a tagságán múlik"

  • slider_01.jpg
  • slider_02.jpg
  • slider_03.jpg
  • slider_04.jpg
  • slider_05.jpg
  • slider_06.jpg
  • slider_07.jpg
  • slider_08.jpg

Megjelent: 2021. február 02. VOLÁNBUSZ intraweb oldalán

SZABADSÁGTERVEZÉS 2021-BEN – EZEKRE FIGYELJÜNK!
 

Tájékoztatónk célja kollégáink idei szabadságtervezésének segítése, összhangban A munka törvénykönyve, valamint a Kollektív Szerződés rendelkezéseivel. Ezek alapján a munkáltató előzetesen egyezteti a munkavállalók tárgyévi szabadságainak ütemezését, és a kollégák előzetes meghallgatása szerint gondoskodik a szabadságok tervezéséről.

 
Kérjük munkatársainkat, hogy 2021-es szabadságtervüket a munkáltatói jogkörgyakorlójuk által kért formában és az általa meghatározott határidőig szíveskedjenek elkészíteni az alábbiak figyelembevételével:
 
 
- A szabadságtervben csak a munkavállalót a jogszabályok szerint megillető szabadságnap tervezhető, továbbá valamennyi tárgyévi, illetve az előző évből esetlegesen áthozott szabadságnapot fel kell tünteti (év közbeni jogviszony-létesítés esetén a szabadságnapok számát arányosítani kell).
 
 
- A szabadságterv a feleket nem köti, azon indokolt esetben a munkavállaló változtathat, illetve a munkáltató sem köteles annak megfelelően kiadni a szabadságot. A terv célja a munkavállalók egyéni szabadságigényeinek összeegyeztethetősége társaságunk zökkenőmentes feladatellátásának elsődlegessége mellett.
 
 
- A munkavállaló évente legfeljebb 7 szabadságnap tekintetében határozhatja meg a szabadság kiadásának időpontját, legfeljebb 2 részletben, kivéve a jogviszony első 3 hónapját; év közbeni belépés esetén ezen napok számát arányosítani kell.
 
- Mivel társaságunk zökkenőmentes feladatellátásának biztosítása és ennek érdekében a munka megszervezése a munkáltató kötelessége, a fenti 7 napon felül a munkáltató A munka törvénykönyvének megfelelően egyoldalúan is jogosult meghatározni a szabadságok kiadásának időpontját.
 
- A munkavállaló évente 14 nap egybefüggő távollét igénybevételére jogosult. Ezzel kapcsolatban azonban az alábbiakra különösen fontos felhívni a figyelmet:
 
• Ez nem 14 nap szabadságot jelent, hanem annyi szabadságot, amely lehetővé teszi a 14 nap egybefüggő távollétet, beleszámítva a pihenőnapokat, hétvégéket is. Például általános munkarend esetén március 8-tól 12-ig és március 16-tól 19-ig 9 nap szabadság kiadásával biztosítható az egybefüggő 14 nap távollét a március 6-tól (szombattól) március 20-ig (szombatig) terjedő időszakban.
 
• Erről a jogáról le is mondhat a munkavállaló, de ezt csak írásbeli nyilatkozattal teheti meg (például jelezheti a szabadságtervezés során, amelynek munkáltatói elfogadásával létrejön A munka törvénykönyve szerint előírt megállapodás). Ez a nyilatkozat elektronikusan, e-mailben is megtehető, illetve a munkáltató által elfogadható válasz-e-mail formájában, ha a szabadságtervezés elektronikusan történik. A szabadságterv hiányos, ha a munkavállaló nem tölti ki a 14 nap egybefüggő távollétre vonatkozó részt, azaz nem jelzi, hogy igénybe veszi-e azt vagy sem.
 
• Ha a munkavállaló nyilatkozatával kifejezetten lemond erről a jogáról, ez nem jelenti azt, hogy többé már nem igényelheti a 14 nap egybefüggő távollétet, hiszen a nyilatkozat alapján a 14 nap egybefüggő távollét mellőzése nem kötelezettség, csak lehetőség, amely a munkaszervezést könnyíti, és a nyilatkozat csak a munkajogi szabályok formai előírásainak való megfelelés érdekében szükséges. Tehát indokolt esetben azon munkavállalók számára is ugyanúgy biztosítható a 14 nap egybefüggő távollét, akiknek például a szabadságtervezés során tett, a munkáltató által elfogadott nyilatkozata lehetővé teszi a 14 naptól való eltérést.
 
• A 14 nap egybefüggő távollétet nem köteles a munkáltató a munkavállaló által kért időpontban kiadni, hiszen a közszolgáltatási feladatok zökkenőmentes ellátása elsőbbséget élvez. A munkáltató elsősorban ennek figyelembevétel köteles a munkát megszervezni és a szabadságokat kiadni, a munkavállaló pedig legfeljebb csak évi 7 szabadságnap tekintetében rendelkezhet szabadon. (Tehát például hiába szeretné ezt a 14 napot a nyári időszakban igénybe venni a munkavállaló, ha például járványügyi indokból ebben az időszakban a munkáltató ezt nem tudja biztosítani számára, mert távolléte miatt nem tudna működtetni egy menetrend szerinti járatot. Az említett nyilatkozat hiányában a munkáltató ilyenkor is köteles kiadni a 14 nap egybefüggő távollétet, azonban előfordulhat, hogy erre a munkavállalónak kevésbé megfelelő időpontban lesz csak lehetőség. A 14 nap egybefüggő távollét mellőzéséről szóló nyilatkozat önmagában semmilyen hátrányt nem jelent a munkavállaló számára, szemben az ettől eltérő híresztelésekkel!
 
- A szabadságok tervezésekor figyelembe kell venni, hogy a 2020-as évhez hasonlóan a 2021-es munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló 14/2020. (V. 13.) ITM-rendelettel összhangban az általános munkarendben dolgozó és a zavartalan közúti közlekedés biztosításával közvetlenül össze nem függő tevékenységet ellátó munkavállalók részére fizetett szabadságot kell kiadni, összesen 6 napot, várhatóan az alábbi időszakokra:
 
• 2021. december 11. (szombat);
 
• a tevékenységi szünet várhatóan 2021. december 27-től 31-ig terjedő időszakára (az erre vonatkozó belső szabályozás előkészítése folyamatban van).
 
A munkavállaló szabadságigényét a tervezett szabadság kezdete előtt legalább 15 nappal írásban köteles jelezni (akár e-mailben is) munkáltatói jogkörgyakorlója felé (indokolt esetben a felek ettől kivételesen eltérhetnek, például különös méltánylást érdemlő körülmények esetén). Ha a munkavállaló ennek nem tesz eleget, eljárása szabálytalannak, távolléte pedig igazolatlannak minősülhet, ami akár számára hátrányos jogkövetkezményekkel is járhat (méltányolható esetben elfogadható a későbbi vagy akár a szóbeli, telefonon történő igénybejelentés is, például ápolásra szoruló hozzátartozó megbetegedése esetén, de a bejelentésnek az igénybevételt ilyenkor is meg kell előznie).
 
 
Operatív Humánerőforrás Igazgatóság